Dzisiaj jest
nd.
 
14
dzień
07
miesiąc
2024
rok
Parafia pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty
85-790 Bydgoszcz, ul. Gen. Sikorskiego 8
tel. 52-343-90-90

Boże Narodzenie 25-26.12.2022

Boże Narodzenie 25-26.12.2022

Ksiądz Biskup skierował do nas następujące słowa:

Przewielebni Księża!

Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego!

Kochani Diecezjanie!

W tym roku Boże Narodzenie przeżywamy w bardzo trudnym czasie, ponieważ dotykają nas konsekwencje wojny na Ukrainie i towarzyszy nam wewnętrzny niepokój w codziennej egzystencji. Tym bardziej potrzeba naszej żarliwej modlitwy i odwagi w wyznawaniu wiary. W tym kontekście Boże Narodzenie to doświadczenie prawdy o tym, że Bóg jest blisko każdego człowieka i przychodzi nam z pomocą w codziennych trudnościach. Bóg zaś przemawia do nas w tym czasie przez doświadczenie Narodzenia swojego Syna. Wszak sam Bóg przyszedł, aby zamieszkać między nami i stał się rzeczywiście jednym z nas. W narodzonym w Betlejem Dziecięciu, zbliżył się do człowieka i dlatego we wspólnocie, którą tworzymy jako Chrystusowy Kościół, możemy doświadczać Jego dobroci i miłości. Przeżywamy dzisiaj bliskość i moc Boga, niezależnie od tego jak bardzo sytuacja, w której się znajdujemy, wydawałaby się trudna. Doznajemy Jego Miłości, tak niezwykłej i bezwarunkowej. Oddajemy jak pasterze chwałę i cześć Jezusowi, który błogosławiąc, daje nam siłę do niesienia Dobrej Nowiny całemu światu.

Przy okazji świętowania Tajemnicy Wcielenia pragnę podziękować duszpasterzom, osobom konsekrowanym oraz wiernym świeckim, którzy w ostatnim roku duszpasterskim zaangażowali się w prace synodalne, ewangelizację i działalność charytatywną. Wszystkim Diecezjanom dziękuję za wytrwałość w wierze, obronę wartości chrześcijańskich, trwanie przy Bogu i troskę o Kościół.

W Świętą Noc Narodzenia Pańskiego chciejmy wszyscy w tym świętym czasie z wdzięcznością wyśpiewać dobremu Bogu „radosne Gloria” za krzepiące ducha orędzie anioła. Niech ono wybrzmi z mocą w naszych sercach, rozraduje je, umocni nadzieją i wypełni błogosławionym pokojem obiecanym ludziom, w których Bóg sobie upodobał. Nowy Rok 2023 niech upływa w zdrowiu, pokoju i miłości, pod czułą opieką Świętej Bożej Rodzicielki i Świętego Józefa.

Z pozdrowieniami i błogosławieństwem dla Kapłanów, Osób Życia Konsekrowanego

i Wszystkich Wspólnot Parafialnych

Wasz biskup Krzysztof

 

Nasze ogłoszenia:

Gościom, Sympatykom naszego Kościoła i Parafianom składamy nasze gorące życzenia Świąteczne: Niech Mały Jezus pomaga w rozwiązaniu naszych codziennych, trudnych spraw, umacnia wytrwać w dobrem i wspiera w wędrówce do Domu Ojca w Niebie.

Msze Święte w Święta tak jak w każdą niedzielę.

Osobom, które pomogły w przygotowaniach przedświątecznych bardzo serdecznie dziękujemy. Za przygotowanie choinek i żłóbka panom: Antoniemu, Józefowi i Krzysztofowi oraz pozostałym naszym Parafianom – niech Pan Bóg wynagrodzi. Bóg zapłać! Ofiary na nasze parafialne dekoracje można składać pod chórem do skarbonki na konfesjonale ks. Proboszcza.

We wtorek 27.12 Uroczystość Odpustowa naszej Parafii. Msze Święte  u nas o 8.00, 13.00 z udziałem osób z niepełnosprawnością i Suma Odpustowa o godz. 18.00, której przewodniczyć będzie i Słowo Boże wygłosi Ks. Maciej Tyckun od czerwca nowy Proboszcz Parafii świętego Jana Pawła II w Fordonie. Tego dnia także adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy Świętej porannej do 13.00.  

Nabożeństwo do św. Józefa we wtorek o 17.30, a ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę o 15.00.

Święto Świętej Rodziny liturgicznie przypada w tym roku w piątek – Msze Święte z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich u nas w piątek o 8.00 i o 15.15, w piątek także adoracja po Mszy Świętej porannej do Apelu Jasnogórskiego o 21.00 z przerwą na Mszę Święto popołudniową.

W Sylwestra podziękujemy Panu Bogu za kończący się rok podczas nabożeństwa o 17.30.

Orientacyjny plan kolędy znajduje się w gablocie i na stronie internetowej. W tym tygodniu odwiedzimy:

 

28.12.2022 środa KS. WIK. Siedzikówny Inki 1, 1-30, Siedzikówny Inki 1a, 1-20,
KS. PROB. Siedzikówny Inki 3, 1-20; Swobodna 16, 1-10;
29.12.2022 czwartek KS. WIK. Piłsudskiego 7, 1-31
KS. PROB. Swobodna 14, 1-50;
30.12.2022 piątek KS. WIK. Pielęgniarska działki po zgłoszeniu w zakrystii i Piłsudskiego 7,32-62
KS. PROB. Roweckiego Grota 2, 1-40

 

Kolędujemy w dni powszednie od godz. 16.00, a w soboty od 14.00. Wykorzystajmy to spotkanie na rozmowę z duszpasterzem o sprawach wiary i życia parafialnego, tym bardziej, że dość dawno nie mieliśmy takiej okazji. Osoby, które nie mogą przyjąć kolędy w wyznaczonym terminie prosimy o kontakt z Księdzem, który ma zaplanowaną kolędę w tym domu. Przygotujmy biały obrus lub serwetę, krzyż, świece, kropidło i wodę święconą. Przypominamy, że woda przywieziona z cudownych źródełek w Licheniu, Częstochowie, Lourdes i innych miejsc pielgrzymkowych nie jest wodą święconą. Wodę święconą odbieramy z kościoła. U nas znajduje się ona pod chórem obok konfesjonału Księdza Wikariusza.

Msza św. po południu w dni kolędy o 15.15, a w soboty o 18.00.

Biuro parafialne w czasie kolędy czynne w soboty w godzinach od 8.30 do 9.30, a w sprawach pilnych w dni powszednie po Mszach Świętych porannych.

Do chorych z posługą sakramentalną Ksiądz Proboszcz uda się wyjątkowo w najbliższy piątek 30.12.2022 od godz. 9.00, a Ksiądz Wikariusz w sobotę 07.01.2023.

Punkt konsultacyjny będzie czynny w lutym.

Trwają przygotowania do dziesiątej edycji Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia 2023 r. przejdzie ulicami naszego miasta. Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a’ Paulo, pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Ok godz. 13.00 kolorowy orszak wyruszy sprzed Bazyliki i przejdzie ulicami; Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pokłon  Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Hasło Orszaku Trzech Króli 2023 brzmi: „Niechaj prowadzi nas gwiazda”. Hasło ma nam przypomnieć o Gwieździe Betlejemskiej, która prowadziła Mędrców do miejsca narodzin Jezusa. Gwiazda prowadząca Mędrców jest również znakiem dla nas, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, kierowników duchowych, którzy będą nam wskazywać drogę do świętości. Nowością tegorocznego Orszaku będzie grupa osób przebranych za świętych i błogosławionych patronów bydgoskich parafii, która ma nam przypominać o celu naszej ziemskiej wędrówki. Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy oraz Parafia pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Wsparcia merytorycznego udziela nam także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.

Informujemy naszych Parafian, z wielkim smutkiem, że władze naszego miasta zdecydowały, podobnie jak wielu innym Parafiom, o stałym odłączeniu prądu służącego do oświetlenia naszego zabytkowego kościoła i chodnika za naszym kościołem tłumacząc taką decyzję oszczędnościami.  

Bóg zapłać za ofiary składane na rzecz naszego kościoła.

W minionym tygodniu z naszej Parafii do wieczności odeszli śp. Wojciech Skrzypczak l. 64 z ul. Altanowej oraz śp. Krystyna Kuligowska l. 88 z ul. Pielęgniarskiej. Polećmy ich oraz naszych bliskich zmarłych, których w ostatnim czasie zabrakło przy naszym stole wigilijnym Miłosiernemu Bogu.  Dobry Jezu…

Prośmy o ochronę nad nami, nad naszymi rodzinami, nad naszą Parafią. Św. Michale…

Módlmy się o rozbudzenie powołań kapłańskich i zakonnych oraz o odnowienie w nas ducha ewangelizacyjnego…

Bydgoszcz AD 2022.12.24

Skin Color
Layout Options
Layout patterns
Boxed layout images
header topbar
header color
header position